Sezon wakacyjny w pełni, a Ty zastanawiasz się, w jaki sposób zabezpieczyć swoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a jednocześnie cieszyć się piękną opalenizną? Przedstawiamy Ci kilka podstawowych zasad, których skrupulatne przestrzeganie, pozwoli Ci cieszyć się słońcem bez ryzyka uszkodzenia skóry, czy poparzeń.

Jak opalanie wpływa na stan skóry?

Kąpiele słoneczne są uznawane za główną przyczynę szybszego starzenia się skóry. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za ten proces jest promieniowanie UV emitowane przez słońce. W kontakcie ze skórą powoduje uszkadzanie włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za jej jędrność, elastyczność i młody wygląd. Ponadto przekłada się to na pojawianie się zmarszczek, głównie w okolicy twarzy, szyi i rąk. Opalanie bez właściwej ochrony przeciwsłonecznej może tworzyć ciemne przebarwienia skóry w wyniku nadprodukcji melaniny. Ponadto uszkadza DNA w komórkach skóry, co może zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry.

Pod wpływem promieni UV skóra staje się szorstka i zrogowaciała. Nasilony stres oksydacyjny powoduje mnożenie się wolnych rodników, spadek kondycji cery i szybsze starzenie. Słońce rozszerza naczynia krwionośne, sprzyja pojawianiu się tzw. pajęczynek i rumienia. W wyniku wysokiej utraty wilgoci z komórek staje się ona wiotka, przesuszona i zmęczona.

Dzięki prawidłowej ochronie i stosowaniu kosmetyków z filtrem SPF w łatwy sposób możemy zapewnić skórze bezpieczeństwo i cieszyć się z przebywania na słońcu. Rozsądne opalanie nada Ci zdrowszy i bardziej promienny wygląd oraz pobudzi produkcję witaminy D, odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Kilka zasad opalania, o których warto pamiętać

Najlepiej unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce między 11:00 a 15:00, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne. Jeśli jesteś w tym czasie na plaży, znajdź cień lub skorzystaj z parasola.

Każdorazowo stosuj na całe ciało, włącznie z twarzą grube warstwy kremów ochronnych z filtrem przeciwsłonecznym, które zminimalizują szkodliwy wpływ promieniowania UVB i UVA. Wybieraj kremy o wysokim współczynniku SPF-minimum 30 i aplikuj go na skórę, co najmniej 20-30 minut przed wyjściem z domu. Pamiętaj o konieczności ponownego nakładania go, co dwie godziny i po każdym kontakcie z wodą.

Odpowiednie ubranie, na przykład lekkie lniane koszule z długimi rękawami i spodnie, może pomóc w ochronie skóry przed nadmiernym nasłonecznieniem. Noszenie kapelusza lub chusty na głowie osłoni Twoją twarz, uszy i kark przed poparzeniem i przegrzaniem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem zabezpieczą Twoje oczy – nie zapominaj o nich!

Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne, zwłaszcza w upalne dni. Picie wody nie tylko usprawnia filtrację toksyn z organizmu i jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania, ale także pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry i zapobiega odwodnieniu.

Krem z filtrem – Twój obowiązkowy towarzysz

Wybór odpowiedniego kremu z filtrem UV może być trochę przytłaczający, ponieważ na rynku jest wiele różnych produktów do ochrony przeciwsłonecznej. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które być może pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Wybierz szerokie spektrum ochrony, które chroni zarówno przed promieniowaniem UVB, odpowiedzialnym za oparzenia słoneczne, jak i UVA, związanym z procesem starzenia skóry. Zaleca się wybieranie kremów z filtrem UV o SPF 30 lub wyższym.

Przed zakupem przeczytaj etykietę kremu i zwróć uwagę na jego skład. Wybieraj takie, które zawierają składniki nawilżające, m.in. glicerynę czy kwas hialuronowy, pomagające utrzymać odpowiednią sprężystość skóry. Unikaj kremów z filtrem UV zawierających substancje drażniące lub alergizujące dla Twojej skóry.

Zwróć również uwagę na konsystencję. Możesz wybrać lekkie, nietłuste formuły w postaci serum lub lekkiego balsamu, które są łatwe w aplikacji i szybko się wchłaniają. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania na twarz – nie wszystkie kremy nadają się pod makijaż. Wysokiej jakości kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym znajdziesz w asortymencie drogerii internetowej urodaperfect.pl.